Skip to content
What is the site domain

فهرست مطالب

دامنه سایت چیست؟ به زبان ساده

دامنه وب‌سایت یا به عبارت ساده “دامنه”، آدرسی است که شما در نوار جستجوی مرورگر وب خود وارد می‌کنید تا به یک وب‌سایت دسترسی پیدا کنید. این آدرس باید منحصر به فرد باشد، زیرا هنگامی که مشتری آدرس دامنه وب‌سایت شما را وارد می‌کند، باید مستقیماً به وب‌سایت شما هدایت شود.

دامنه سایت چیست؟ به زبان ساده

دامنه‌ها به دو بخش تقسیم می‌شوند: نام و پسوند. این دو با هم آدرس وب‌سایت شما را تشکیل می‌دهند.

پسوند دامنه

پسوندهای دامنه مختلفی وجود دارند، هرکدام با ویژگی‌های منحصر به فرد خود. نمونه‌هایی از پسوندهای دامنه شامل .ir، .com و غیره هستند.

 

دامنه‌های تجاری وب‌سایت

پسوند دامنه .net معمولاً برای وب‌سایت‌های تجاری استفاده می‌شود. این نشان می‌دهد که وب‌سایت در فعالیت‌های تجاری مشغول است و به افراد و موتورهای جستجو اعلام می‌کند که این یک وب‌سایت تجاری است. برای افرادی که می‌خواهند یک سایت تجاری داشته باشند، ما پیشنهاد می‌کنیم که از دامنه .net استفاده کنند.

دامنه‌های رایگان

دامنه‌های رایگان برای پروژه‌ها و وظایف دانشجویان استفاده می‌شوند. در ادامه، یک وب‌سایت و ویدئوی آموزشی برای دریافت هاستینگ و دامنه رایگان برای پروژه‌های شما آماده کرده‌ایم.

یک وب‌سایت که می‌توانید همزمان هاستینگ و دامنه رایگان برای طراحی وب‌سایت‌های وردپرس و موارد دیگر دریافت کنید، 000Webhost است.

پسوند دامنه تعداد دامنه‌های فعال

 

پسوند تعداد دامنه های فعال
ir 1492960
co.ir 4136
ایران 1590
ac.ir 1233
id.ir 643
org.ir 274
sch.ir 249
gov.ir 210
net.ir 27
مجموع:
1501322

نکاتی برای انتخاب نام دامنه

۱. نکته اول این است که اطمینان حاصل شود که نام انتخابی با نام یک برند معروف تشابه نداشته باشد، زیرا این می‌تواند منجر به مشکلات بهینه‌سازی و سئو یا حتی تصاحب دامنه به دلیل مسائل مرتبط با برند شود.
۲. دامنه را در حد امکان کوتاه نگه دارید و در صورت امکان آن را اختصار دهید.
۳. باید به راحتی قابل تلفظ و قابل یادآوری برای کاربران باشد.
۴. در صورت امکان، سعی کنید حوزه کاری خود را در نام دامنه گنجانده وارد کنید. به عنوان مثال، اگر در حوزه فروش دوچرخه فعالیت دارید، از “docharkhe” یا “bicycle” در نام دامنه استفاده کنید.
۵. در نام دامنه، به جرات از فاصله (خط فاصله یا ویرگول) و اعداد خودداری کنید.